İslam Düşüncesi

e-Medrese’de, temel düzeyde İslam düşüncesine dair  bilgisi olup kendini bu alanda okumalarla geliştirmek isteyen veya bu alanda çeşitli araştırmalar yaparak İslam düşüncesi sahasına katkı yapmak isteyen ilim talipleri için 2 farklı kurs yer alıyor. Bu kurslardan ilki; Çağdaş İslam Düşüncesi kursudur. Bu kurs sayesinde İslam coğrafyasında son iki yüzyılda ortaya çıkan gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Alanında uzaman 15 farklı akademisyenin anlattığı derslere buradan ulaşabilirsiniz. Bu kategoride yer alan bir diğer kursumuz ise İmam-ı Gazzali’nin “Aldanan İnsan” adlı eserinin ele alındığı Gazzali Okumaları’dır. Bu eser sadece İslam düşüncesiyle ilgilenenler özelinde değil tüm Müslümanlara hitap eden, derin psikolojik tahlillerde bulunan ve tespit edilen sorunların çözümlerini de bizlerle paylaşan bir eser olmasıyla kendi sahasında özel bir yere sahiptir.

Çağdaş İslam Düşüncesi

İslam coğrafyası özelinde son yüzyılın siyasi-sosyal ve dini tartışmaları ile bu tartışmalarda rol oynayan öncü isimlerin yer aldığı Çağdaş İslam Düşünürleri derslerimiz,  İslam düşünce dünyasının son yüzyıldaki durumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ve buradan hareketle bir gelecek vizyonu oluşturabilmenize yardımcı olacaktır. Muhammed İkbal’den Fazlurrahman’a, Hasan el-Benna’dan Aliya İzzetbegoviç’e, Mehmet Akif’den Said Nursi’ye kadar birçok önemli İslam düşünürünün yer aldığı derslerimizde, ilgili düşünürlerimizin problemler karşısında nasıl bir pozisyon geliştirdiklerini alanında uzman akademisyen hocaların anlatımıyla daha yakından göreceksiniz.

Gazzali Okumaları

Çağları aşan bir düşünür olan İmam-ı Gazzali İslami ilimlerin birçok dalında eserler vermiştir. Bu eserlerin her biri kendi alanında kült olmayı başarmıştır. Bunların yanında bir de büyük imamın Müslümanlara ve özelde ilim taliplerine verdiği öğütler vardır. Bu kursumuzda bir Müslüman olarak Gazzali, inkarın arkasındaki aldanış hikayesini çeşitli tasvirlerle ortaya koyar. Gazzali’nin asıl gündemi aldanmamış gibi görünen, toplumda itibar gören, rol model kabul edilen sınıfların popüler imajlarının aksine gizli aldanışıyla ilgilidir ki kitabın muhtevasının büyük kısmı bunlara ayrılmıştır. Bu sadette Gazzali’nin aldandıklarını iddia ettiği ve aldanış hikâyelerini geniş biçimde resmettiği, çeşitli gerekçelerle temellendirdiği gruplar kitapta dört sınıfta toplanır: Âlimler, âbidler, zenginler ve sûfîler. Gazzali bu sınıfların her birini aldanış biçim ve sebeplerine göre gruplar hâlinde alt başlıklara taşır. Böylece bu eğitimde belirtilen sınıflardan birçok insan tipinin ele alındığını görebilirsiniz.

İslam Düşüncesi
20 Saat
Ücretsiz
İslam coğrafyası özelinde son yüzyılın siyasi-sosyal ve dini tartışmaları ile bu tartışmalarda rol oynayan öncü isimlerin yer aldığı Çağdaş İslam D...
Orta
15 Dersler
20 Saat
Favorilere Ekle
Ücretsiz
İslam Düşüncesi
6 Saat
Ücretsiz
Bu seride Türkiye'de var olan dini grupları tüm yönleriyle ele alıyoruz.
Orta
4 Dersler
6 Saat
Favorilere Ekle
Ücretsiz
İslam Düşüncesi
4 Saat
Ücretsiz
Bu kursumuzda Kendini Aldatan İnsan kitabındaki birçok insan tipinin ele alındığını görebilirsiniz.
Orta
9 Dersler
4 Saat
Favorilere Ekle
Ücretsiz
İslam Düşüncesi
3,5 Saat
Ücretsiz
Bu kurs, Gazalî’nin insan ruhuna dair sorulara verdiği cevapları içeriyor.
Orta
5 Dersler
3,5 Saat
Favorilere Ekle
Ücretsiz
Layer 1
Giriş Yap Kategoriler